barbecue-691527_640

Grillowanie na balkonie

Czy można rozpalić grilla na swoim balkonie lub tarasie albo na patio wewnątrz osiedla zamkniętego?

Latem ochota na rozpalenie grilla jest większa niż wyobraźnia, dlatego wiele osób grilluje w miejscach niezupełnie do tego przeznaczonych – na trawnikach przed blokami, na skwerach, w parkach miejskich, a także na swoich balkonach i tarasach. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie posiada własnego ogródka ani działki za miastem, to czy grillować nie może już w ogóle?

Balkony i tarasy to elementy części wspólnych nieruchomości dane do wyłącznego użytkowania właścicieli lokali, do których przynależą, co oznacza, że właściciele nie mogą na nich robić wszystkiego, co im się żyźnie podoba. Np. nie mogą przytwierdzać do elewacji klimatyzatorów, anten satelitarnych czy zmieniać aranżacji i kolorystyki – chyba że uzyskają zgodę zarządcy czy zarządu wspólnoty.

Polskie prawo nie zabrania właścicielom rozpalania grilla na swoich balkonach i tarasach, jednak nie oznacza to, że możemy tam grillować do woli. Na przeszkodzie balkonowemu grillowaniu może stanąć regulamin porządku domowego, będący elementem pierwszych uchwał, jakie podejmuje wspólnota mieszkaniowa. A w nim powszechnie stosuje się zapis o zakazie rozpalania grilla na balkonach, tarasach, a także w innych częściach wspólnych, np. patio czy placu zabaw. Powód jest oczywisty – niebezpieczeństwo pożaru oraz dyskomfort związany z zapachami, które mogą przeszkadzać sąsiadom.

Egzekwowanie tego zakazu należy do administracji budynku, ale jego złamanie nie poskutkuje sankcjami wynikającymi z kodeksu wykroczeń lub innych ustaw. Co znaczy, że amatorzy balkonowego grillowania są bezkarni. Zanim zdecydujemy się jednak na rozpalenie grilla na balkonie lub tarasie, postawmy się w sytuacji sąsiadów, którzy będą zmuszeni wąchać zapachy naszej smażonej karkówki. A może warto po ludzku zapytać sąsiadów, czy nie będą mieli nic przeciwko?

Podziel się:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone